stres

Stres a hubnutí

13.6.2016

O stresu slyšíme ze všech stran. Říkáte si však, co může mít stres společného s hubnutím? Velmi mnoho! Pojďte se podívat, jak je všechno navzájem provázané a ovlivňuje se.

Kila nejdou dolů?

Zdá se vám, že ručička na váze se neúprosně zastavila a nechce se už za žádnou cenu pohnout směrem dolů? V tom případě zkuste znovu přehodnotit svůj jídelníček i cvičební režim. Jestliže nikde nevidíte žádnou chybu, může za nezdarem hubnutí stát právě stres.

Začarovaný kruh

Budete-li se neustále stresovat tím, že se vám nedaří zhubnout, pak bude vaše vnitřní napětí ještě narůstat. Z hubnutí a stresu se stane začarovaný kruh, ze kterého je nutné zavčas vystoupit a uvědomit si, že v první řadě je důležité být „v pohodě“. Na klidu vám nepřidá ani každodenní vážení. Raději se jednou za týden změřte, neboť právě ubývající centimetry mají mnohem větší vypovídající hodnotu. Váha může být totiž ovlivněna například přechodným zadržováním vody v těle.

Nemějte výčitky

Nedaří se vám dodržovat nastolený režim na sto procent? Nezoufejte! To přece ještě neznamená konec světa. Stres, který vyvolává neustálé sebeobviňování, je mnohem horší. Proto se nebojte a udělejte si i při hubnutí čas od času radost, například oblíbeným zákuskem nebo kouskem čokolády. Uvidíte, že si jej tak mnohem lépe vychutnáte.

Myslete pozitivně

Zní to jako stokrát ohraná fráze, ale pravda je, že nezhubnete, jestliže nebudete nejen v dobré fyzické kondici, ale i v duševní pohodě. Ne nadarmo se říká: když se chce, všechno jde. Optimismus je zde opravdu na místě. Důležité je najít si správnou motivaci a nemít přehnaná očekávání. Pomalý, ale nepřetržitý úbytek centimetrů je mnohem lepší než skokový pokles váhy, která už se následně ani nehne… Vhodné je také najít si nějakou činnost, při které se vždy uvolníte a takzvaně „vypustíte páru“.

Co vše má vliv na hubnutí?

Zjisti, jak tvé tělo funguje