14712062080_ddcb4b3582_k

Raw stravování

28.5.2016

Pojem raw stravování se na nás v poslední době valí ze všech stran. Čím dál větší oblibě se těší i raw restaurace, které zejména ve větších městech rostou jako houby po dešti. Nejedná se však o aktuální módní výstřelek, který nebude mít dlouhého trvání? To zvažte sami, my vám však raw stravování představíme a představíme vám jeho výhody pro váš organismus i život. Pojďme se tedy novému trendu ve stravování podívat na zoubek…

V čem spočívá raw stravování

Raw stravování, jinak také vitariánství, si zakládá na příjmu takzvané „živé“ stravy. Vyznavači tohoto stylu konzumují výhradně potraviny, které neprošly žádnou chemickou ani tepelnou úpravou (maximálně do 42 stupňů). V potravinách tedy nedochází působením tepla ke zničení důležitých enzymů.

Jaké změny na sobě pocítíte

Náhlý přechod k přijímání syrové stravy je pro tělo poměrně velký šok. Váš organismus rázem bude z potravin získávat mnohem více vitamínů, antioxidantů, enzymů a minerálních látek.
Ze začátku to může vyvolat jisté zažívací obtíže, zejména nadýmání a plynatost, ale je samozřejmě jen otázkou času, než si vaše tělo na novou skladbu potravy zvykne. Tuto nepříjemnost vám však bohatě vyváží to, že se budete cítit plni energie. Odměnou vám bude kromě lepšího subjektivního pocitu i lepší zdravotní kondice.

Raw stravování a hubnutí

Příjem tepelně neupravené stravy s hubnutím velmi úzce souvisí. Takto odlehčený jídelníček je totiž k hubnutí více než vhodný. Plni energie se také určitě vrhnete s nadšením do cvičení.

Na co si dát pozor

Stejně jako v případě vegetariánů a veganů i zde platí, že je třeba dbát na dostatečný přísun některých živin, které by v jídelníčku mohly chybět. Jedná se zejména o bílkoviny, jejichž nedostatek na sobě nemusíte momentálně pociťovat, ale který by mohl mít fatální důsledky. Rovněž je třeba najít vhodné zdroje železa a vitamínu B12.

Co vše má vliv na hubnutí?

Zjisti, jak tvé tělo funguje