304526237_6d1acf58bb_b

Počítání kalorií: ano nebo ne?

1.8.2016

Chystáte se začít hubnout a nevíte, jestliže má počítání kalorií takový smysl, jak se všude uvádí? Jistě, počítání kalorií má při hubnutí své opodstatnění, ale nelze se na něj bez výhrad spoléhat. Ptáte se proč?

Je počítání kalorií přesné?

Je třeba mít na paměti, že hodnoty, které stanoví, kolik kalorií bychom měli denně přijmout, jsou spíše orientační. Vstupuje zde do hry příliš mnoho faktorů, zejména odlišná tělesná konstituce a množství svalové hmoty, celkový zdravotní stav a další aspekty. Běžně používané výpočty navíc neberou v potaz ani stres, extrémní výkyvy teplot a podobně. Nelze tedy naprosto přesně určit, kolik kalorií denně přijmeme a jaký je náš denní výdej.

Další úskalí počítání kalorií představuje samotný způsob výpočtu. Ať už používáte sebechytřejší aplikaci, výsledek nikdy nebude naprosto přesný. Je totiž ovlivněn mnoha proměnnými. Je zde totiž patrný vliv toho, jak jsou potraviny skladovány, významnou roli hraji i způsob jejich tepelné úpravy a podobně.

Počítání kalorií jako orientační vodítko?

I přes všechno, co jsme dosud uvedli, není na místě počítání kalorií zatracovat. Je žádoucí dodržovat určitý režim a kontrolovat alespoň orientačně denní příjem a výdej kalorií. Budete tak mít lepší představu o tom, co případně brání vašemu hubnutí a kde je takříkajíc „zakopaný pes“.

Ze začátku se vám počítání kalorií může jevit jako španělská vesnice, ovšem s postupem času získáte lepší odhad a nebudete muset zdlouhavě zkoumat každou etiketu nebo pečlivě vážit a odměřovat každou porci.

Mnohem raději než preciznímu počítání kalorií věnujte vaši pozornost vhodné skladbě jídelníčku a dostatečnému začlenění pohybu do vašeho každodenního režimu.

Počítáte před každým jídlem kalorie a pročítáte etikety, nebo se raději řídíte zdravým rozumem a snažíte se stravovat adekvátně?

Co vše má vliv na hubnutí?

Zjisti, jak tvé tělo funguje