86406496_56cd763de7_b

Luštěniny a hubnutí

26.9.2016

Luštěniny jsou stále velmi opomíjené, nicméně zejména při hubnutí si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Jaký vliv mají luštěniny na hubnutí a v jakých podobách se mohou objevit ve vašem jídelníčku? Pamatujte na to, že luštěniny nemusí znamenat pouze čočku na kyselo. Z luštěnin se dají připravit výborná dietní jídla, která vás zasytí na celý den.

Luštěniny a dieta

Luštěniny obsahují málo tuků, naproti tomu jsou bohaté na bílkoviny a komplexní sacharidy. Proto se perfektně hodí do dietního režimu. A v neposlední řadě jsou luštěniny skvělým zdrojem vlákniny, která má nízký glykemický index, takže vás dokážou zasytit na poměrně dlouhou dobu.

Další účinky luštěnin

Dále jsou luštěniny velmi bohaté na antioxidanty, které ochraňují tělo před volnými radikály, jež napadají buňky. Luštěniny pomáhají předcházet civilizačním chorobám. Chcete-li na sobě pocítit pozitivní účinky luštěnin, potom se je snažte konzumovat pravidelně, ideálně nejméně dvakrát týdně. Ze začátku to pro vaše tělo může být docela šok, ale to je jen otázka zvyku. Nepříjemnému nadýmání předejdete, pokud budete luštěniny vařit spolu se sušenou majoránkou, nebo saturejkou.

Druhy luštěnin

  • Čočka: Mnoho lidí zdá pouze klasickou zelenou čočku, ale červená a žlutá čočka jsou lépe stravitelné a díky neutrální chuti jsou opravdu všestranně použitelné. Výživnou hodnotu polévky rázem zvýšíte, pokud do ní přisypete hrst čočky.
  • Fazole: Fazolí je opravdu nepřeberné množství. Klasické bílé nebo červené fazole jistě znáte, ale vaší pozornosti by neměly uniknout například mungo fazole, které se zejména v naklíčeném stavu dokonale hodí jako zpestření do zeleninových salátů.
  • Hrách: Poněkud v pozadí zůstává hrách, který se však hodí nejen na přípravu polévek a kaší, ale zkuste například i hrachové karbanátky.
  • Cizrna: Cizrna, známá také římský hrách, se hodí nejen do salátů, ale i na přípravu luštěninových pomazánek, které si skvěle rozumí s čerstvou zeleninou. Vyžaduje však poněkud delší vaření.

 

A jaký je váš oblíbený dietní recept s luštěninami?

Co vše má vliv na hubnutí?

Zjisti, jak tvé tělo funguje