doleta

Jak stihnout zhubnout do léta?

15.2.2016

V kalendáři sice léto ještě nezačalo, ale teploty už létu odpovídají. Konečně se můžeme pořádně prohřát na koupališti. Pro jedny je to lákavá představa, pro druhé při pomyšlení na svou postavu v plavkách utrpení. Někteří začali hubnout už na jaře, někteří až nyní. Je na to vůbec ještě čas? I když se zdá, že už je pozdě, stále ještě není nic ztraceno.

Jaké chyby se při hubnutí dělají?

Extrémní hladovkou se dá za týden shodit i sedm kilogramů. To však opravdu není zdravé. Navíc je nemožné takto zredukovanou váhu udržet. Z našich zkušeností vyplývá, že celkem snadno se za měsíc zhubne 1 až 2 kilogramy.

Chybou je také to, že klienti, kteří se rozhodli zhubnout, očekávají, že každý den budou mít kilogram dole. Hubnutí není snadné, chce to trochu vytrvalosti. Stanovte si proto reálné cíle.

Pokud si stanovíte, že zhubnete 2 kilogramy za měsíc, může mít už na konci července, kdy je léto v plném proudu, viditelně štíhlejší postavu.

Jaké je tedy to správné hubnutí?

Nejdříve je potřeba upravit jídelníček a zbavit se špatných návyků. Základem je vybírat potraviny s nízkým glykemickým indexem, aby bylo zajištěno postupné uvolnění energie. Je vhodné vyvarovat se příliš tučných pokrmů, jako jsou uzeniny, tučné sýry, prorostlé kousky masa, smetanové omáčky. Vyvarujte se slazených minerálních vod, jako nejlepší osvěžení v letních parnech je chlazená voda. A hlavně, odolejte náporu reklam, které nabízejí zmrzliny.

Do jídelníčku naopak přizvěte dostatek zeleniny – teď v létě je navíc nabídka pestrá a díky tuzemské úrodě i velmi chutná. Vybírejte nízkotučné bílkoviny – v horkých letních dnech budete rádi, že vám dlouho neleží v žaludku. Na svačinky pak volte z nepřeberného množství právě dozrávajícího ovoce.

Bez pohybu to nepůjde

Stanovte si reálné cíle a využijte letní dny ve váš prospěch – plavte, jezděte na kole, choďte na pěší výlety, do lesa na houby… bez svalové zátěže (alespoň minimálního pohybu) se zhubnout téměř nedá. Jakoukoli fyzickou aktivitou se hubnutí jen podpoří.

Co vše má vliv na hubnutí?

Zjisti, jak tvé tělo funguje