hladovka

Hubnutí a hladovka

6.6.2016

Mnoho lidí se stále domnívá, že účinným způsobem, jak rychle zhubnout, je hladovka. To je však velký omyl, protože hladovka se může na vašem zdravotním stavu velmi negativně podepsat. Zajímá vás, co všechno může hladovění způsobit?

  1. Rozhozený metabolismus

Co se stane, jestliže budete opakovaně držet hladovku? Pro organismus to představuje obrovskou zátěž. Váš metabolismus by se mohl nenávratně rozhodit, což může způsobit, že další hubnutí bude mnohem náročnější a pomalejší.

  1. Jo-jo efekt

Obávaný a nenáviděný, to je neblaze proslulý jo-jo efekt, který úzce souvisí s rozhozeným metabolismem. Potýkají se s ním především věční dietáři, ale zaskočit může i hladovkáře. Právě proto je třeba k hubnutí přistupovat s rozvahou, neboť s každým dalším pokusem je hubnutí méně úspěšné.

  1. Nedostatek živin

Hladovění sebou nese velké riziko, a to je nedostatek vitamínů, minerálů a dalších nezbytných látek. To se může nepříznivě projevit zhoršením kvality vaší pleti, vlasů i nehtů. Také se můžete potýkat s nedostatkem energie, takže už ani nebudete mít chuť cvičit.

Jen si vzpomeňte na doktorku Kateřinu Cajthamlovou a její pořad Jste to, co jíte. Každému účastníkovi neustále vtloukala do hlavy, že při hubnutí se nesmí hladovět. Účastníci měli velmi často problém sníst všechno jídlo podle stanoveného jídelníčku. Je tedy na místě dbát především na správnou skladbu jídla.

Naše rada zní:

Při hubnutí důsledně rozlišujte hladovku a půst. Zatímco hladovka se drží většinou za účelem zhubnutí, ačkoli rozhodně ne optimálním. Naproti tomu půst slouží k detoxikaci organismu. Je vhodné jej držet nejlépe na jaře, kdy se tělo potřebuje po zimě zbavit toxinů a nejrůznějších škodlivých látek. Den až dva bez těžko stravitelného jídla, které nahradíte zeleninovými šťávami, vám rozhodně neublíží. Detoxikace se může pozitivně odrazit i na kvalitě vaší pleti.

Co vše má vliv na hubnutí?

Zjisti, jak tvé tělo funguje