krev

Dieta podle krevních skupin

5.4.2016

Dietu podle krevních skupin vymyslel doktor Peter D´Adamo a je založena na předpokladu, že pro jednotlivé krevní skupiny jsou vhodné odlišné potraviny (ty, které jedli předci dané krevní skupiny). Může tato dieta fungovat?

Tato dieta vychází z toho, že jednotlivé krevní skupiny mají vliv jak na naše zdraví a nemoci, tak i na způsob spalování kalorií v případě konzumace různých potravin, neboť krevní skupiny mají obsahovat genetickou informaci o stravě a chování našich předků.

Krevní skupina 0 – kdysi lovci

Dieta předpokládá, že lidé, kteří mají krevní skupinu 0, přibývají na váze nejvíce po lepku, neboť lepkové lektiny narušují metabolismus inzulínu, a tím i efektivní využití kalorií. Podobný vliv na váhový přírůstek mají i některé druhy fazolí a luštěnin, protože lektiny v nich obsažené se ukládají do svalové tkáně a způsobují pomalejší spalování kalorií.
Pokud tedy lidé s touto krevní skupinou chtějí zhubnout, měli by vyloučit ze svého jídelníčku zejména pšenici, kukuřici, fazole, čočku, zelí, květák a hořčici. Naopak by měli přidat mořské produkty obsahující jód, játra, červené maso, špenát a brokolici.

Krevní skupina A – kdysi zemědělci

Lidé s krevní skupinou A mají v žaludku nízký obsah kyseliny, která usnadňuje trávení masa, a proto přibývají podle zmíněné diety na váze nejvíc po mase, které zůstává v organismu ve formě tuku. Když jedí maso, cítí se také často bez energie, unavení. Ani mléčné výrobky nejsou vhodné, protože zpomalují metabolismus. Kromě masa a mléčných výrobků by lidé s touto krevní skupinou, pokud se snaží zhubnout, měli vyřadit i fazole, které také zpomalují metabolismus, do svého jídelníčku by měli naopak přidat rostlinné oleje, potraviny ze sóji, zeleninu a ananas.

Krevní skupina B – kdysi kočovníci

Lidé s krevní skupinou B přiberou podle zmíněné diety nejvíce, pokud budou jíst kukuřici, pohanku, čočku, arašídy a sezamová semínka, které obsahují lektiny narušující v jejich případě metabolismus (potrava pak není dokonale strávena a uskladňuje se v podobě tuku) a způsobují pokles cukru v krvi. Pro tuto krevní skupinu je naopak vhodné konzumovat zelenou zeleninu, maso, vejce, nízkotučné mléčné výrobky a játra.

Krevní skupina AB – směs kočovníků a zemědělců

Pravidla pro hubnutí lidí s krevní skupinou AB jsou vlastně souhrnem pravidel pro krevní skupiny A a B, pouze se nevyskytují takové problémy s lepkem, jako u krevní skupiny B. Měla by se omezit konzumace masa, fazolí, semínek, kukuřice, pohanky a pšenice, naopak by se měly více konzumovat mořské produkty, tofu, mléčné produkty, zelená zelenina a ananas.

Účinnost diety

Zda tato dieta funguje, není prokázané, v každém případě kdykoli přemýšlíme o tom, co sníme, jíme méně. Každopádně v momentě, kdy přestanete tuto dietu dodržovat (protože se například nedovedete obejít bez některých potravin, které jsou ale pro vaši krevní skupinu zakázané), s velkou pravděpodobností bude následovat jo-jo efekt.

Co vše má vliv na hubnutí?

Zjisti, jak tvé tělo funguje