5388738952_b9c046af93_b

BMI: co se skrývá pod touto zkratkou?

3.10.2016

Se zkratkou BMI se určitě setkal každý, kdo se už někdy pokusil zhubnout. BMI neboli Body mass index je však pouze jedním z parametrů, které ukazují na zdravotní kondici, zejména na riziko srdečních a cévních onemocnění. BMI totiž neříká nic o množství tuku a jeho rozložení v těle, proto je vhodné doplnit jej například měřením obvodu pasu a podobně.

Výpočet

Na první pohled složitý výpočet je ve skutečnosti velmi jednoduchý. Vaši váhu udanou v kilogramech vydělte vaší výškou v centimetrech znásobenou na druhou. Na internetu najdete také bezpočet jednoduchých kalkulaček, které hodnotu BMI během vteřiny vypočítají za vás.

Hodnoty

Podle výsledné hodnoty jednoduše poznáte, jestli se vaše váha pohybuje v přijatelném rozmezí, nebo je třeba přistoupit na dietní režim (či naopak přibrat).

  • Méně než 20: BMI pohybující se pod dvacítkou je jasným ukazatelem podváhy. Tato hodnota je typická nejen pro modelky, ale také pro osoby s poruchami příjmu potravy. I zdravý jedinec by se však v takovém případě měl snažit přibrat aspoň pár kilogramů.
  • 20-25: Uvedené rozmezí představuje ideální stav. I zde je však nutné vzít v potaz poměr tuků a svalové hmoty a individuální konstituci, která může výpočet přece jen částečně ovlivnit.
  • 25-30: BMI v tomto rozmezí napovídá mírnou nadváhu, která již mírně zvyšuje pravděpodobnost výskytu zdravotních problémů. Je vhodné zavčas zakročit a začít s hubnutím, aby se celkový zdravotní stav ještě nezhoršil vlivem neustále stoupající hmotnosti. Ve většině případů postačí pravidelný pohyb, bez drastičtějších diet.
  • Více než 30: BMI vyšší než třicet ukazuje na obezitu, která už může ohrožovat život. Zásadním způsobem totiž stoupají zdravotní rizika. I zde však pomůže pravidelný pohyb, samozřejmě v kombinaci se zdravou, vyváženou stravou.

Řídíte se při hubnutí hodnotou BMI?

Co vše má vliv na hubnutí?

Zjisti, jak tvé tělo funguje